Duminică, 14 Noiembrie 2010 12:30

Doctorii Clinicii de Animale Mici au salvat o căprioară adusă în comă Recomandat

Evaluaţi acest articol
(2 voturi)
bd91203fe691877042e857ef016156dd.jpg bd91203fe691877042e857ef016156dd.jpg

Un Bambi de Şiria

Printre numeroşii pacienţi patrupezi care au fost readuşi la viaţă de medicii Clinicii de Animale Mici din Arad se numără şi un pui necăjit de căprioară.

Găsită undeva în apropierea drumului dintre comunele Horia şi Şiria, mica sălbăticiune a fost adusă în comă la clinica de pe strada Mărăşeşti de un amic al doctorului Silviu Radu.

Diagnosticul: plagă prin sfâşiere. Fusese probabil atacată de câini şi avea şanse minime de supravieţuire.

Operaţia a fost dificilă, s-a întins pe parcursul a două ore şi în cele din urmă s-a dovedit a fi reuşită. După o recuperare care a durat o lună, Bambi de Şiria a părăsit clinica pe propriile picioare.

În prezent, căprioara trăieşte fericită pe terenul unui iubitor de animale, alături de alte sălbăticiuni salvate, undeva către dealurile Covăsânţului.

 

Citit 2761 ori Ultima modificare Duminică, 24 Ianuarie 2016 08:41

Pivnicer

Zilele trecute am scris o nouă filă din jurnalul degustătorilor rătăcitori care suntem. Pentru asta, șezând în odăile bunicii, am rătăcit prin multe locuri din Italia, cum ar fi Veneto, Umbria, Valpolicella, Asti, Puglia și Sicilia, ba chiar am trecut oceanul, pentru o conversație la un trabuc cu un bun amic din Taormina.

Clubul Degustătorilor de Vin Neautorizați

Caută

Arhivă

Publicitate