Cea mai spectaculoasă seară a Festivalului de Vin de la Merano - numit și “Cannes-ul enogastronomiei” -, chiar seara de debut a evenimentului, va fi supervizată de cei mai titrați specialiști în gastronomie din zona Lago di Garda - cel mai mare lac din Italia.
În perioada 5-10 noiembrie 2015, Palatul Kurhaus, situat în centrul localității italiene Merano, perlă a turismului alpin, va deveni, pentru cinci zile, o adevărată capitală europeană a vinului.
Crama Liliac a câștigat patru medalii de argint la AWC Viena 2015, cea mai mare competiție de profil din lume. Vinurile premiate sunt: Liliac Fetească Regală, Rosé, Nectar și Crepuscul Merlot & Fetească Neagră. La AWC Viena 2015 au intrat în competiție 11.000 de vinuri și 1.650 de producători din 40 de țări.
VINVEST şi Asociaţia de Cultură și Promovare a Vinului continuă şi în această toamnă Campania IUBESC VINUL ROMÂNESC, prin GALA VINULUI NOU ŞI VECHI cu degustări în zilele de 21- 22 - 23 octombrie 2015, în intrevalul orar 17:00 – 22:00, la Green Gate Bucureşti, în Ambery Hall. Evenimentul este organizat cu aportul producătorilor de vin şi distribuitorilor de utilaje care se înscriu, precum şi al partenerului oficial - Domeniile Anastasia.
Weekend-ul trecut a însemnat, cel puțin pentru o parte a membrilor Clubului Degustătorilor de Vin Neautorizați, un maraton de degustări care a ținut trei zile și, putem spune, dacă ne străduim să ne aducem aminte, trei nopți.
Ochii unui șoim au ceva din profunzimea vinului cel mai bun. Sau poate că vinul se aseamănă în culorile-i profunde cu privirea unei păsări de pradă care cuprinde nemărginirea. Ne-am dat seama de asta la un festival al vânătorii desfășurat recent la Bata. Și ne-am convins de asta prelucrând fotografiile unei aventuri în ploaie la marginea unei păduri arădene, având ca protagoniști pe noi înșine și niște șoimari care zboară în gând alături de uliii lor deasupra unei lumi pline de uimire.
Dacă ar fi să descriu într-un singur cuvânt ceea ce am găsit la Clos des Colombes, un mic domeniu oenoturistic din buza stațiunii Olimp, probabil că acela ar fi rafinament. Cum nimeni nu mă obligă să-mi strecor emoțiile, capriciile, subiectivismul într-un singur termen, m-am gândit să scriu rândurile de mai jos pentru prietenii care nu avut bucuria să se afle alături de mine acolo.
Un juriu de opt experți internaționali va evalua, în premieră, vinurile românești pentru realizarea primei ediții a Cărții Vinurilor din România și Republica Moldova (The Wine Book of Romania).
Scriam, în luna iulie, despre faptul că, în acest an, aglomerarea evenimentelor organizate în Arad - și nu numai! - ne-a determinat să ne decalăm concediul estival. Asta nu i-a împiedicat însă pe mulți membri ai clubului să viziteze mai multe țări europene în luna iulie. Mai mult, în timpul unui eveniment petrecut în odăile bunicii, am avut surpriza unor degustări spontane și simultane cu cea din Arad, în trei țări diferite.
N-ați avut niciodată senzația aceea de liniște, de plăcută contemplare a unui acvariu cu peștii săi multicolori, de câte ori priviți o frapieră plină de sticle cu vin? Aproape că simți cum buteliile încep să înoate, cum vinul alunecă prin apă ca un animal acvatic în toată splendoarea sălbăticiei sale. M-am bucurat recent de aceste senzații cu prilejul unei zile de naștere sărbătorite în dormitorul bunicii.
Maratonul oenologic și oenofil continuă în dormitorul bunicii. Pe canicula de iulie, George Wine și Château Vartely au susținut un nou spectacol cu decantoare, gheață și frapiere. Primul producător din Republica Moldova prezent în club a adus cu sine niște Chardonnay-uri minunate, un rosé de top și un Cabernet Sauvignon cu nume de nobil geto-dac.
Atunci când ne-a venit ideea să înființăm un club al degustătorilor de vin neautorizați ne gândeam că vom mai găsi prin preajmă câțiva iubitori de vin cu care să putem împărtăși, într-un mod neconvențional, pasiunea noastră pentru oenologie. Cinci ani mai târziu, când numărul membrilor/fanilor clubului având ca siglă un motan somelier a trecut bine de o sută, evenimentele din odăile bunicii au devenit pe cât de diverse, pe atât de personale.
După o absenţă nemeritată, Crama Basilescu revine în atenţia membrilor CDViN graţie unei intime degustări de iulie. Am alungat neplăcerile caniculei cu ajutorul unor vinuri albe şi rosé, am depănat amintiri din vremurile cele bune şi am savurat platourile pregătite cu mare plăcere de chef Tina. În cincisprezece prieteni.
Solstițiul de vară are pentru noi o dublă semnificație. De-a lungul anilor, am petrecut această zi în foarte multe moduri, dar aproape mereu împreună, cu tort și scrabble, cu bere și bezele, cu noi înșine în jurul poveștii și înlăuntrul ei. Și era firesc să se întâmple asta câtă vreme ziua cea mai lungă din an e și ziua lui Dan. Și la fel de firesc ni s-a părut ca în 2015 s-o sărbătorim cu o degustare. De pildă, cu vinurile Domeniului Vlădoi și nu numai.
GOURMAND DRINKS AWARDS anunță că volumul "50 de vinuri românești întâlnesc 50 de preparate culinare italiene" al autoarei Marinela Vasilica Ardelean a ocupat locul al doilea la competiția anuală mondială de profil care s-a desfășurat, săptămâna trecută, în China. Rezultatul oficial va fi postat, în curând, pe Cookbookfair.com.