While worldwide 2017 saw the lowest level of wine production in years, Austria was able to record a harvest that was very good in terms of quality and also blessed by abundant volume. The yield of 2.6 million hl (according to October’s third harvest estimate) amounted to a quarter above the five-year average, which will go a long way to filling cellars that in many places have been rather empty. True, there were late frosts in 2017 as well as hailstorms, but both caused substantially less damage than in the previous year. Only the Weinviertel experienced a more modest harvest compared with the average, due to extremely arid conditions in one of the hottest summers in a long time.
Ultimul Hallowine l-am celebrat timpuriu, cu Joker și Ozzy la ceas târziu, scârțâitor, într-o sâmbătă cu vânt și cu frunze moarte. Două echipaje au venit de la Timișoara, ba chiar trei, ducând în ele personaje înspăimântătoare, specialități apetisante, prieteni de nerecunoscut. Pe gladiusul unuia dintre ei ne-am regăsit cu mândrie deviza clubului.
În ultimul weekend am mai pus la cale două întâmplări oenologice în odăile bunicii, între care și o degustare de Pinot Noir. Cei care au participat la acest prim eveniment au avut parte de o surpriză oenologică și totodată de o premieră absolută.
După o absență de doi ani și un pic, Boris Ionescu revine în dormitorul bunicii pentru un nou spectacol cu vinurile Cramei Oprișor. Odăile arhipline au fost măsura intensității cu care membrii CDViN apreciază calitatea produselor acestui cunoscut brand vinicol românesc.
După cinci ani, Nachbil se întoarce în dormitorul bunicii cu șase vinuri de excepție. Promotorul lor actual este unul dintre prietenii noștri de la firma Crush, coleg de festivaluri de vin, de lansări de licori prin toate orașele din această parte de lume.
Dacă dai căutare după cuvântul cheie – Rătești, în arhivele vestik.ro și cdvin.ro vei găsi patru degustări cu vinurile acestei crame, organizate în dormitorul bunicii. Una singură dintre ele are de-acum însă drept cuvinte cheie: Răzvan Demian, care îl desemnează pe unul dintre cei mai prezenți somelieri în clubul nostru.
S-a nimerit să ajungem pentru prima dată la Festivalul de Lubeniță din Gottlob City - așa cum a botezat pagina orașului timișean un utilizator de Facebook - tocmai la ediția a zecea, ultima ce s-a desfășurat în luna august, de anul viitor evenimentul fiind programat în luna iulie.
Opt membri ai Clubului Degustătorilor de Vin Neautorizați au participat, în ultimul weekend al lunii iulie, la festivalul producătorilor de vin din Valle Isarco, cea mai nordică regiune unde se cultivă vin în Alto Adige - Tirolul de Sud - și, de asemenea, din Italia. Un festival discret și cochet, oarecum excentric într-o perioadă în care evenimentele cu profil oenologic au devenit o modă, riscând să se transforme, din ce în ce mai mult, în forme fără fond.
Cricova, al doilea producător din Basarabia care își face simțită prezența în dormitorul bunicii, ne-a oferit cinci vinuri și prilejul să sărbătorim ziua lui Dan în compania unui spumant asortat unui tort apetisant. Seara a fost reușită și grație unui somelier simpatic, aflat întâia oară în clubul nostru de degustători absolut neautorizați.
Dacă ultima degustare cu produsele Casei de Vinuri Cotnari a fost, potrivit listei vinurilor servite, pe jumătate liniștită, pe jumătate neliniștită, în cazul Cramei Carastelec, ultimul eveniment a fost sută la sută efervescent. Prin prezența sa și prin prezentarea de rigoare, promotoarea, Negele Enikö, a făcut ca seara să fie cu atât mai plăcută pentru toată lumea.
Pe Paul Fulea l-am cunoscut la malul mării, al Mării Negre, în compania unui tânăr Sauvignon Blanc din și mai tânăra sa cramă, pe nume, vechi, Histria. Mi-au plăcut acest vin și stilul proprietarului, insistența lui machidonă, credința lui în izbânda oenologică. Nu multe luni mai târziu, ne-am revăzut în dormitorul bunicii, pentru o degustare reușită.
Au trecut deja două degustări de vin în club, două lansări de carte, în club și la primăria arădeană, două jurizări de Wine Book of Romania 3, dar și două zile de festival Ro-Wine la București, și noi încă nu ne-am dezmeticit, nereușind să facem cronicile de rigoare. Și chiar dacă viața noastră oenologică se aglomerează, cuvintele trebuie să spună de la bun început întreaga poveste.
Vincon s-a aflat de curând pentru prima oară în odăile bunicii, chiar dacă promotorul său e un mai vechi apropiat al clubului. Cinci vinuri de la acest mare producător vrâncean au făcut furori printre membrii CDViN, care au ocupat toate locurile rezervate evenimentului.
Pentru niște degustători ca noi, de dincoace de Carpați, întâlnirea cu vinurile unei crame din Ardeal nu poate fi decât un motiv de bucurie. O dată, fiindcă și noi, și vinificatorii, avem același sistem de valori. Apoi, fiindcă vinurile împrumută caracterul oamenilor care îngrijesc via din ale cărei roade sunt create. Crama La Salina și oamenii săi corespund perfect acestui profil, plăcerea a fost de partea noastră să-i găzduim în dormitorul bunicii.
Peste trei mii de persoane au vizitat Salonul Internațional de Vinuri din Timișoara – VINVEST, cu bucuria de a descoperi vinuri românești, vinuri internaționale și câteva soiuri de șampanie ale unor producători autentici din regiunea franceză Champagne. Standurile celor 26 de producători din România, Republica Moldova, Serbia, Italia, Franța, prezenți în salon, au fost neîncăpătoare pentru numărul celor interesați să cunoască vinuri noi. Au întregit salonul și reprezentanți au serviciilor conexe producției vinului din România, Germania, Ungaria.